Już od przyszłego tygodnia seniorzy, kombatanci, osoby niepełnosprawne mogą skontaktować się z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej. Dyżurujący żołnierze pomogą dotrzeć do punktu szczepień. "Celem naszych działań jest pomoc osobom, które zdecydowały się przyjąć trzecią dawkę tzw. przypominającą przeciwko koronawirusowi" - wyjaśnia kpt. Renata Mycio z 16 DBOT.
Trzecią dawkę można przyjąć najwcześniej po 6 miesiącach od zaszczepienia 2 dawką, czy pełnego zaszczepienia. Medycy szczepią preparatami Pfizer i Moderna.
Koordynator 16 DBOT dyżuruje pod nr telefonu komórkowego 887 225 343. Seniorzy chętni do przyjęcia trzeciej dawki mogą kontaktować się z jednostką codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:00. Dyżurujący pod tym numerem telefonu żołnierz zorganizuje transport wojskowy do wyznaczonego punktu medycznego.
Od momentu ogłoszenia pandemii kombatanci, seniorzy i osoby niepełnosprawne zostali objęci szczególną ochroną Wojsk Obrony Terytorialnej. W razie potrzeby żołnierze dowozili im posiłki, wykupowali recepty, pomagali w codziennych potrzebach. Wojskowi ratownicy medyczni byli i są do dyspozycji osób starszych, zawsze, gdy zaistnieje taka potrzeba.
Obecne potrzeby związane z walką z Covid-19 wymagają od nas dużej elastyczności, przede wszystkim teraz, gdy 4 fala pandemii jest coraz mocniej odczuwalna, zwłaszcza w placówkach służby zdrowia. Stąd decyzja o wznowieniu działań w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Wraz z rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień, w roku 2020 żołnierze rozpoczęli działania związane z pomocą w transporcie osobom, które nie mają rodzin, ani bliskich i same nie byłyby w stanie dotrzeć do punktu szczepień. "W samym tylko Wrocławiu dowieźliśmy na pierwszą i druga dawkę szczepienia ponad 900 seniorów a blisko 2000 pomogliśmy zarejestrować się na szczepienie" - dodaje kpt. Renata Mycio.