Podsumowanie roku 2018 i plany na rok 2019 w BWA Wrocław

Podsumowanie roku 2018 i plany na rok 2019 w BWA Wrocław
Strategie niewidzialności

W 2018 roku w czterech galeriach BWA Wrocław można było zobaczyć aż 22 wystawy. Kolejny rok zapowiada się równie intensywnie.

BWA Wrocław to instytucja, na którą składają się cztery przestrzenie (Awangarda, Dizajn, Studio, SIC!), połączone programem prezentującym współczesną sztukę i dizajn. Każda z nich skupia się na innych obszarach i tematach: od najświeższych zjawisk sztuk wizualnych, nowych interpretacji wpływowych tradycji przez eksperymenty w szkle i ceramice, aż po tematy związane z projektowaniem oraz międzynarodowe projekty rezydencyjne.

W tym roku galeria Awangarda, największa przestrzeń BWA Wrocław, zaprezentowała dwie duże retrospektywy: Tomasza Opani, rzeźbiarza i autora akcji w przestrzeni społecznej ironicznie odnoszących się do problemu kształtowania naszych norm i zachowań przez pozornie niewinne formy, oraz fotografa, dokumentalisty Michała Szlagi, znanego z projektów Polska i Stocznia, poświęconych wizualnemu zapisowi polskiej transformacji. W lecie można było odpocząć w ogrodzie zaprojektowanym dla naszych widzów przez wrocławskich architektów z no studio, a w przestrzeniach galerii zobaczyć wystawę poświęconą współczesnym aktualizacjom motywu gór w sztuce, w której uczestniczyli m.in. Hubert Czerepok, Ewa Ciepielewska, Wojciech Doroszuk, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Józef Hałas, Zbigniew Rogalski, Adam Rzepecki, Urszula Madera i Łukasz Patelczyk. Jak co roku, w galerii Awangarda wrocławska Akademia Sztuk Pięknych pokazała najlepsze dyplomy swoich absolwentów.

Galeria Studio rozwija tematy poruszone przez Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, które jest organizowane od 2008 roku w BWA Wrocław. W tym roku akcent został położony na wystawy zbiorowe, w ramach których m.in. Karolina Mełnicka i Stach Szumski (znani jako Nomadic State) zmierzyli się z zagadnieniem duchowości, co zostało docenione w rocznym rankingu przez Magazyn „SZUM”. Dostrzeżoną przez media była również wystawa złożona z międzynarodowych twórców i aktywistów zatytułowana Strategie niewidzialności. W Studio można było także zobaczyć ekspozycję o odradzającej się w nowej formie aktywności działkowca i współczesnym wideo irańskim w ramach 18. MMF Nowe Horyzonty. Rok zakończyliśmy jedyną wystawę indywidualna w tym miejscu – prezentacją prac Gregora Gonsiora.

Galeria SIC!, niegdyś dedykowane stricte szkle i ceramice, od kilku stara się rozszerzać swoją działalność na inne media i zagadnienia. W 2018 roku można było przyjrzeć się młodym twórcom (Ganna Grudnytska, Marzena Krzemińska-Baluch, Paweł Olszczyński), którzy pokazali swoje prace w ramach wystaw indywidualnych, gdzie eksperymentowali z medium ceramiki i szkła. Galeria zaprosiła również artystkę Patrycję Orzechowską, mocno rozpoznawalną na polu sztuk wizualnych, która rozwinęła fantazję o świecie bez ludzi. W przestrzeni SIC! pojawiły się także dwa zbiorowe projekty: w jednym podjęto temat przezroczystości, zaś w innym, w ramach TIFF Festival 2018, ukazano różne formy odmowy.

Program galerii Dizajn w tym roku skupiony był na tych aspektach, w których projektowanie aktywnie działa w obszarze aktualnych problemów społecznych i politycznych. Na wystawach można było zobaczyć efekty pracy projektantów, podejmujących tematy związane z empatią wobec osób, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji oraz zanieczyszczeniem powietrza. Zaprezentowany został również dizajn, który zastanawia się nad stworzeniem wspólnoty ludzko-nie-ludzkiej. W galerii pokazano także polskie ilustracje dla dzieci, przemyślenia wokół edukacji ilustratorów i projektantów w ramach projektu Kopublikacja, a także zbudowano przestrzeń, która posłużyła do namysłu nad tematem nudy.

W minionym roku w galeriach BWA Wrocław przygotowaliśmy ponad 100 wydarzeń, m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania autorskie i kuratorskie, debaty, pefromansy, koncerty i spotkania wokół książek. Latem 2018 pojawił się nowy numer naszego magazynu “BIURO”, w którym zaproszeni autorzy zastanawiali się nad innowacją w sztuce XXI wieku. Zaś na profilu Instagrama BWA Wrocław, w ramach projektu #bwaoddajeinsta, gościliśmy m.in. Lolę Paprocką i Paniego Paula, Oficynę Peryferie, VJ Emiko, Tomka Tyndyka czy Ilonę Witkowską.

Rok 2019 to ważne zmiany dla BWA Wrocław 

Galeria Awangarda zostaje zamknięta na początku lutego w celach dokonania niezbędnego remontu, a docelowo – w ciągu kilku lat – przebudowy Pałacu Hatzfeldtów. Z tego powodu instytucja otrzymała dodatkową, tymczasową przestrzeń wystawienniczą na antresoli dworca PKP. W jej ramach jeszcze w lutym 2019 pokażemy prace zaprzyjaźnionych z BWA Wrocław i ważnych dla nas twórców, którzy nie odwracają wzroku od biegu rzeczy i tak jak reszta próbują w nim przetrwać. Wśród artystów zobaczymy m.in.: Grupę Luxus, Krzysztofa Gila, Honoratę Martin, Juliana Jakuba Ziółkowskiego, Olafa Brzeskiego, Adę Zielińską czy Mariusza Warasa. W roku 2019 Konkurs Gepperta dla młodych malarzy obchodzić będzie swoje trzydzieste urodziny, uczcimy to organizując specjalne, otwarte dla publiczności, sympozjum kwalifikacyjne. Pod koniec maja poznamy propozycje do wystawy konkursowej i będziemy świadkami prac nad listą jej uczestników. W nowej przestrzeni zobaczymy również ekspozycję, która w zintegrowanym ujęciu zaprezentuje taniec i dźwięk, a także projekt Cała Polska, który powstaje na przecięciu badań i kwerendy zrealizowanej przez zespół kuratorski BWA Wrocław jako połączenie dokumentalnego filmu drogi i pozyskanych w trakcie kwerendy artefaktów.

W galerii Studio już na wiosnę będzie można zobaczyć projekt NOBODY CLUB duetu DWA ZETA (Karolina Zajączkowska, Sławek Zbiok Czajkowski). Planowane są również wystawy w ramach 19. MFF Nowe Horyzonty oraz 10. American Film Festival. Powróci Studio Mistrzów, w ramach którego artyści, których śmiało zaliczyć można do klasyków współczesności, spotykają z zainteresowanymi twórcami młodego pokolenia. W pierwszej edycji w 2012 roku współpracowaliśmy z Zbigniewem Liberą, tegoroczny „mistrz” wkrótce zostanie ogłoszony. Studio stanie się miejscem ich pracy, zaś w 2020 roku powstanie wystawa, którą zobaczyć będzie można w galerii w przestrzeni na dworcu.

Także w lutym 2019 roku w galerii SIC! będzie można zobaczyć efekty rezydencji amerykańskiego twórcy Bena Wrighta, który jesienią 2018 gościł w BWA Wrocław. Później zaprezentowany zostanie projekt artystek z Berlina: Marie Jeschke i Anja Langer oraz wystawa indywidualna Moniki Patuszyńskiej, która opowie o rodzinnych archiwach i biografiach. Rok 2019 zakończy się wystawą młodych artystów kształcących się w pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej na wrocławskim ASP.

W tym roku sercem galerii Dizajn będzie Żyjnia – specjalna instalacja zaprojektowana przez Buck.Studio, która ma zadziałać niczym salon miejski. W ramach tej przestrzeni zaplanowane są wystawy poświęcone przemysłowi muzycznemu, polskiemu biznesowi i jego reakcji na potrzeby klimatyczne, a także pojawi się temat współczesnego piechurstwa.

W ciągu roku nie zabraknie licznych i różnorodnych wydarzeń wokół ciekawych i ważnych zjawisk, zaś w obszarze Instagrama BWA Wrocław na pewno pojawią się inspirujący nas twórcy i aktywiści, którzy będą mogli zaprezentować się w ramach #bwaoddajeinsta.

Zapraszamy do BWA Wrocław!

BWA Wrocław galeria Awangarda galeria Dizajn Studio BWA Wrocław galeria SIC! wystawy podsumowanie roku

Reklama
Udostępnij tę dyskusję na

Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.