Wtorek, 23.04.2024 111

Punkt KGHM Zagłębia w Poznaniu

Lech Poznań podzielił się na własnym boisku punktami z KGHM Zagłębiem w ważnym meczu w kontekście walki o europejskie puchary.

© Kornelia Szymańska

W 11 minucie wyraźnie niecelnie uderzył Kamil Jóźwiak. Cztery minuty później niecenie uderzał Bartłomiej Pawłowski. Pomocnik KGHM Zagłębia strzelał także w 29 minucie, ale Jasmin Burić odbił na rzut rożny. W 32 minucie lubinianie powinni objąć prowadzenie. Po kolejnych strzałach, w zamieszaniu w polu karnym Lecha wydawało się nawet, że futbolówka całym obwodem minęła linię bramkową, ale gwizdek arbitra milczał. Z kolei w 37 minucie Tymoteusz Klupś dośrodkował z prawej strony do będącego tuż przed bramką Filipa Marchwińskiego, który jednak w doskonałej sytuacji źle uderzył piłkę.

Lech mocnym uderzeniem wszedł w drugą połowę, gdy Jóźwiak huknął nie do obrony z szesnastu metrów, dając gospodarzom prowadzenie. KGHM Zagłębie ruszyło do odrabiania strat, ale uderzało głową w mur. Tak jak w 60 minucie, gdy po dośrodkowaniu Filipa Starzyńskiego z rzutu rożnego Damian Oko główkował z sześciu metrów wprost w bramkarza. Minutę później po wrzutce Starzyńskiego z rzutu wolnego Oko strzelał głową obok bramki.

W 63 minucie Sasa Balić sfaulował Klupsia i arbiter wskazał na jedenasty metr. Po konsultacji z VAR zmienił jednak decyzję, odgwizdując rzut wolny. Przewinienie miało bowiem miejsce jeszcze przed polem karnym. Dziesięć minut później Łukasz Trałka posał długą piłkę w pole karne do Klupsia, ale jego strzał został zablokowany. W 75 minucie Filip Starzyński z pięciu metrów uderzył piłkę obok bramki. Dwie minuty później szczęście mieli lubinianie, bowiem po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i uderzeniu głową Dimitrisa Goutasa piłka trafiła w poprzeczkę bramki "Miedziowych".

W 82 minucie Goutas faulował w polu karnym Pawłowskiego. Arbiter najpierw dał żółtą kartkę piłkarzowi KGHM Zagłębia za symulację, jednak po analizie VAR wskazał na jedenasty metr. Pewnym egzekutorem okazał się Filip Strzyński, wyrównując wynik spotkania. W 87 minucie z dystansu groźnie uderzał Pawłowski, ale golkiper Lecha był na posterunku. W 89 minucie strzałem nad poprzeczką odpowiedział Pedro Tiba. Już w pierwszej minucie doliczonego czasu gry Burić interweniując po strzale Pawłowskiego uratował zespół gospodarzy.

Lech Poznań - KGHM Zagłębie Lubin 1:1 (0:0)

Bramki: Jóźwiak (47) - Starzyński (85-k.)

Żółte kartki: Vujadinović (90+5) - Slisz (24), Balić (65)

Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom)

Asystenci: Krzysztof Myrmus, Bartosz Heinig

Widzów: 7 855

Lech: Burić - Gumny, Goutas, Vujadinović, Kostewycz - Klupś, Trałka, Tiba, Jóźwiak (90+1. Kołodziej) - Marchwiński, Jevtić (76. Tomasik); trener Dariusz Żuraw

KGHM Zagłębie: Forenc - Kopacz, Guldan, Oko, Balić - Slisz, Starzyński, Jagiełło, Pawłowski, Bohar - Tuszyński (89. Mares); trener Ben van Dael