Prokuratura Rejonowa w Ząbkowicach Śląskich prowadzi śledztwo przeciwko 44-letniemu mieszkańcowi powiatu ząbkowickiego o przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę małoletnich.
- W ciągu ostatnich dwóch lat był on trzykrotnie zatrzymywany do spraw karnych związanych z przestępstwami seksualnymi na szkodę małoletnich. Wszystkie postępowania prowadziła Prokuratura Rejonowa w Ząbkowicach Śląskich. Ujęcie sprawcy było możliwe dzięki działaniom podejmowanym przez tzw. łowców pedofili - poinformował Mariusz Pindera, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.
W pierwszych dwóch sprawach podejrzanemu przedstawiono zarzuty posiadania nagrań pornograficznych z udziałem dzieci, a także usiłowania nakłonienia małoletniej poniżej 15 roku do obcowania płciowego, m.in. poprzez dotykanie swoich narządów intymnych.
- W obydwu tych sprawach skierowano przeciwko podejrzanemu akty oskarżenia i postępowania te obecnie toczą się w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach Śląskich - poinformował prokurator.
Natomiast w aktualnie prowadzonej przez prokuraturę sprawie zatrzymany został po raz trzeci. Przedstawiono mu zarzuty, iż w okresie od dnia 4 marca 2025 roku do dnia 22 czerwca 2025 roku działając za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger usiłował nakłonić dwie małoletnie osoby poniżej 15 lat do dokonywania innych czynności seksualnych w postaci dotykania swoich narządów intymnych oraz usiłował prezentować im treści pornograficzne.
Jak się okazało, korespondował z łowcami pedofili podającymi się za dzieci. Ci poinformowali służby.
W miejscu zamieszkania podejrzanego zabezpieczono laptop i telefon, które po uzyskaniu opinii biegłego z zakresu informatyki zawierały pliki ze zdjęciami o treści erotycznej i pornograficznej z udziałem osób, których wygląd wskazuje, że mogą mieć mniej niż 15 lat.
- Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śl. zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy - dodał przedstawiciel prokuratury.