Środa, 04.12.2024

 

Reklama

Dolnośląski Kongres Dostępności

W dniach 26 - 27 listopada tego roku, w Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, odbędzie się Dolnośląski Kongres Dostępności. Honorowy Patronat nad konferencją obejmie Marszałek Dolnego Śląska Paweł Gancarz.

© Materiały prasowe / UMWD

O szczegółach tego wydarzenia opowiedzieli dziś podczas konferencji prasowej wicemarszałek Wojciech Bochnak, Paweł Parus – Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Jerzy Komorowski – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Rynku Pracy UMWD oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

"Przed nami Dolnośląski Kongres Dostępności. To dwudniowe wydarzenie z udziałem organizacji pozarządowych, które mają ogromne doświadczenie w pomaganiu osobom z niepełnosprawnościami. Rok 2024 został ogłoszony przez Sejmik rokiem osób niepełnosprawnych i turystyki dla osób niepełnosprawnych. W tym roku przeznaczyliśmy rekordową kwotę 7 milionów złotych na działania im dedykowane, bo Dolny Śląsk jest dla wszystkich" – mówi wicemarszałek Wojciech Bochnak. 

Dolnośląski Kongres Dostępności będzie doskonałą przestrzenią do zacieśnienia relacji i współpracy pomiędzy samorządem Województwa Dolnośląskiego a samorządem Wrocławia. Podczas spotkania głos zabiorą między innymi wiceprezydentka Wrocławia Renata Granowska oraz wicemarszałek Dolnego Śląska Wojciech Bochnak.

"To wydarzenie zapowiada się wyjątkowo, bo będzie w całości organizowane przez organizacje pozarządowe, które zajmują się m.in. turystyką społeczną i turystyką dla osób z niepełnosprawnościami. Decyzją zarządu województwa przeznaczyliśmy środki z PFRON, które zazwyczaj służą rehabilitacji przeznaczyliśmy na rehabilitację w formie turystyki" – dodaje Jerzy Komorowski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Rynku Pracy urzędu marszałkowskiego.

Kongres Dostępności w tym roku przybierze wyjątkową formę. Organizatorami wydarzenia będą specjaliści działający na rzecz dolnośląskich organizacji pozarządowych związanych z turystyką społeczną, we współpracy z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego. W organizację zaangażowane są m.in.: Stowarzyszenie Bonitum, Fundacja Ładne Historie, Fundacja Imago, Fundacja Nasza Fundacja, Fundacja Niesamowity Dolny Śląsk oraz Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Wspólna praca umożliwi jeszcze lepsze sieciowanie NGO działających na rzecz turystyki włączającej. "To już trzeci Dolnośląski Kongres Dostępności. Wszystko zaczęło się od ogólnopolskiej sieci turystyki wytchnieniowej, która powstała 2 lata temu. Organizacje współtworzące to wydarzenie należą do tej sieci. Sieć powstała z inicjatywy organizacji, ale do współpracy zapraszamy również podmioty publiczne oraz prywatne" - wyjaśnia Sylwia Myślicka z fundacji Nasza Fundacja.

Podczas dwudniowej konferencji będą miały miejsce, bardzo ważne z punktu widzenia dostępności, panele eksperckie, spotkania oraz rozmowy. Jednym z panelistów będzie Jerzy Pokój – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ponadto zaproszeni goście będą mogli wziąć udział w warsztatach praktycznych m.in.: w testowaniu sprzętu turystycznego. Dostępność jest dla samorządów niezwykle istotną kwestią. Od kilku lat na Dolnym Śląsku powstają różnorakie inicjatywy budujące i zwiększające dostępność architektoniczną oraz cyfrową. Bardzo ważne jest zagwarantowanie osobom ze szczególnymi potrzebami dostępu do informacji, produktów, a także usług, co sprawi, że ich życie będzie bardziej satysfakcjonujące. Głównym i najważniejszym celem dostępności jest jednak zapewnienie równych szans dla wszystkich, niezależnie od ich stanu zdrowia. Dlatego też tegoroczny, listopadowy kongres jest jednym z najważniejszych elementów w kalendarzu naszego regionu.

"Samorząd województwa od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które pięknie pokazują turystykę społeczną. Wiemy, że organizacje pozarządowe to najlepszy barometr potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ja sam, jako osoba z niepełnosprawnością, od 25 lat realizuję swoje marzenia, uprawiam turystykę rowerową, stadionową i górską i wiem, że jest to najlepsza możliwość aktywizacji osób z niepełnosprawnościami" – podsumowuje Paweł Parus – Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami. 

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@dolnyslask24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. dolnyslask24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Więcej