Czwartek, 28.03.2024 124

Baltic Home
Mini Mistrzostwa Europy 2024

Zakończenie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Dolny Śląsk z 63 medalami na koncie!

1 200 zawodniczek i zawodników wzięło udział w XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2022.

© Materiały prasowe / UMWD

Sportowcy przez ponad miesiąc  rywalizowali w 14 dyscyplinach sportowych w siedmiu ośrodkach na Dolnym Śląsku i czterech w innych województwach.

Rywalizacja w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rozpoczęła się już 14 stycznia – chociaż oficjalne otwarcie miało miejsce 15 lutego – i trwała do 15 marca. Sportowcy startowali w 14 dyscyplinach, m.in. w biathlonie, curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim (tor długi i shorttrack), narciarstwie (alpejskie, klasyczne - biegi, skoki i kombinacja norweska), sportach saneczkowych czy snowboardzie.

Dolnośląscy sportowcy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Województwo Dolnośląskie zajęło trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej i punktowej województw. Najlepsi okazali się dolnośląscy biathloniści, którzy zdobyli łącznie 21 medali. Pierwsze miejsce zajęli także nasi saneczkarze, którzy wywalczyli 11 krążków. W łyżwiarstwie szybkim na torze długim zawodnicy z naszego regionu zajęli trzecie miejsce z 21 medalami na koncie. Niewiele gorsi okazali się dolnośląscy snowboardziści, plasujący się tuż za podium z czterema medalami. Klasyfikację klubową wygrał MKS Karkonosze Jelenia Góra. Ogólnie Dolny Śląsk zdobył 63 medale, w tym 21 złotych, 22 srebrne i 20 brązowych. Dla porównania w 2020 roku w klasyfikacji medalowej Dolny Śląsk był czwarty z dorobkiem 73 medali.

"Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to ogromne przedsięwzięcie, dlatego jestem dumny, że to właśnie nasze, dolnośląskie areny sportowe mogły gościć w tym roku młode talenty, które z pewnością w najbliższych latach będą sięgać po laury najważniejszych imprez sportowych w Polsce i na świecie" – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. "Gratuluję wszystkim sportowcom, a w szczególności naszym Dolnoślązakom, którzy wywalczyli w sumie 63 medale. Życzę wszystkim wielu sukcesów i wierzę, że udział w tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży otworzy drzwi do kariery wielu młodym zawodnikom" - dodaje.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to corocznie rozgrywana impreza sportowa, adresowana do najlepiej zapowiadających się zawodników reprezentujących kluby sportowe z całej Polski. Na tej imprezie swoje wielkie kariery zaczynali Natalia Czerwonka, Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik, Dawid Kubacki czy Kamila Żuk. Impreza organizowana jest regularnie od 1995 roku jako krajowe zawody sportowe w których udział biorą dzieci i młodzież. Województwo Dolnośląskie miało możliwość organizować ją już po raz szósty.